Data dodania: 2008-07-13

Wieści Regionalne Nr 3/08 z 18 III 2008 r.

„UNIWERSYTET LATAJĄCY” W MIELCU     Historia „uniwersytetów latających” sięga w Polsce końca XIX w., kiedy to w Warszawie, pod zaborem rosyjskim w 1882 r. organizowano kursy samokształceniowe dla kobiet, dla których edukacja na poziomie uniwersyteckim była zamknięta. Kontynuacją tych działań było Towarzystwo Kursów Naukowych, przekształcone w 1920 r. w Wolną Wszechnicę Polska. Podczas okupacji niemieckiej taką rolę spełniało tajne nauczanie, a „uniwersytety latające” powróciły pod koniec lat 70. XX w. stając się znów zalążkiem niezależnej myśli zwalczanej przez władze PRL i ostatecznie zakazanej po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r.
    W Mielcu w latach 80. wolnościową rolę spełniały wykłady i spotkania organizowane m.in. przez Duszpasterstwo Ludzi Pracy oraz Klub Inteligencji Katolickiej, jednak po 1989 r. z chwilą przemian ustrojowych, zniesienia cenzury i wolności politycznej, działalność ta straciła na swojej atrakcyjności i cieszyła się mniejszym zainteresowaniem.  
     Zwrot nastąpił pod koniec 2005 r., kiedy to w całym kraju nastąpiło ożywienie środowisk patriotycznych i prawicowych, konsolidujących się m.in. z powodu wejścia Polski do Unii Europejskiej i zagrożeń wynikających z tego, zwłaszcza dla wartości chrześcijańskich i narodowych.
    Organizacją spotkań i wykładów w ramach nieformalnie działającego Ruchu Patriotycznego w Mielcu zajął się mielczanin, Józef Serafin, który nie dysponując żadnym zapleczem organizacyjnym ani materialnym, z grupką przyjaciół przy duchowym wsparciu ks. kan. Józefa Bukowca - proboszcza parafii w Padwi Narodowej na przestrzeni trzech lat zorganizował kilkanaście spotkań i prelekcji. Działalność ta ze względu na tematykę poruszanych zagadnień, zmienność lokali, w których się odbywała, jak też i na opozycyjność, nawet wobec niektórych poglądów rządzącej wówczas prawicy, może nosić miano nie tylko mieleckiego „uniwersytetu latającego”, ale też i swoistego ośrodka niezależnej myśli politycznej, dyskusji i ścierania się poglądów, jako że uczestnicy tych spotkań reprezentują różne, nieraz skrajnie racje, nie zawsze zgodne z poglądami wykładowców.
    Ponieważ jednak działalność tego typu  jest niezwykle ulotna i szybko popada w zapomnienie, niemalże od samego początku „Wieści Regionalne” wspierają tę inicjatywę, m.in. poprzez relacje i omówienia spotkań. Takim przyczynkiem jest również niniejszy artykuł, będący swoistą dokumentacją dotychczasowej działalności i spotkań Ruchu Patriotycznego w Mielcu, który do tej pory zorganizował spotkania, prelekcje i wykłady z następującymi osobami i tematyką:
19 XI 2005 r. - Antoni Macia-rewicz (w obiekcie klubu sportowego „Gryf”);
14 I 2006 r. - Krzysztof Wysz-kowski, „Lech Wałęsa - bohater czy agent” (Sala Królewska);
18 II 2006 r. - Andrzej Gwiazda i Joanna Duda-Gwiazda (Sala Królewska);
25 IV 2006 r. - Antoni Macia-rewicz, „Obecna sytacja polityczna w kraju” (aula Wyższej Szkoły Gospodarki
i Zarządzania w Mielcu);
18 XI 2006 r. - Stanisław Mi-chalkiewicz, „Trudne narodziny IV RP” (Sala Królewska);
20 I 2007 r. - ks. Czesław Wa-la i B. Zaczyk, red. „Naszej Polski”, „Czym jest dla mnie patriotyzm”;
10 II 2007 r. - Jan Parys, „Bez-pieczeństwo Polski”;
28 IV 2007 r. - ks. Tadeusz Kiersztyn, „Intronizacja Chrys-tusa Króla”;
20 V 2006 r. - dr. Paweł Soroka, „Raport o stanie państwa i sposobach jego naprawy”,
9 VI 2007 r. - prof. Mirosław Dakowski, „Czy potrzebna jest lustracja biskupów”;
11 X 2007 r. - Zdzisław Pupa, kandydat na senatora RP z listy PiS;
10 XI 2007 r. - Antoni Kopaczewski, „Czy istnieje wolność”;
15 XII 2007 r. - prof. Zygmunt Łupina, „Stan wojenny w Polsce”;
19 I 2008 r. - opłatek środowisk patriotyczno-narodowych i samorządowych. Podczas spotkania słowo duszpasterskie wygłosił ks. kan. Józef Bukowiec.
9 II 2008 r. profesor Politechniki Rzeszowskiej dr hab. Grzegorz Ostasz, „O Polskę niepodległą i niezawisłą. Mieleckie struktury AK i WiN”.
Spotkania zapowiadane:
29 III 2008 r. - Jadwiga Chmielowska z ,,Solidarności Walczącej”  z Katowic - ,,Metody manipulacji społeczeństwem”;
5 IV 2008 r. - Włodzimierz Sztek i Władysław Terlecki – ,,KL Warschau – obóz zagłady dla Polaków”;
19 IV 2008 r. - Mateusz Wyr-wich ­– publicysta, ,,Obozy reedukacyjne dla młodzieży skazanej w latach 50. za działalność polityczną”.
     Od 18 XI 2006 r. wszystkie spotkania odbywają się w Sali Królewskiej. Towarzyszy im zawsze także kiermasz książek o tematyce patriotyczno-narodowej, który prowadzi organizator spotkań Józef Serafin. Podczas niektórych spotkań rozprowadzane są też broszury i materiały informacyjne oraz książki i publikacje biorących udział w spotkaniach autorów. Być może w niniejszym arytkule nie zostały wymienione wszystkie spotkania i osoby w nich biorące udział, w związku z tym, iż powstał zamysł dokumentacji spotkań Ruchu Patriotycznego w Miel-cu, autor niniejszego artykułu zwraca się z prośbą o przekazywanie informacji, zdjęć, nagrań magnetofonowych oraz własnych relacji z poprzednich spotkań na adres:
dr Włodzimierz Gąsiewski
redaktor naczelny
Wieści Regionalnych
39-300 Mielec,
ul. Mickiewicza 7
tel./fax 017 5831498
tel. kom. 602 776197
e-mail: promocja@nb.com.pl
lub do organizatora spotkań Pana Józefa Serafina

LOGOWANIEZarejestruj się

NASZ SKLEP INTERNETOWY

PANORAMA MIELCA Małgorzata Kruk 2005, olej płótno 70x50 cm

236.50 zł

KSIĘGA JUBILEUSZOWA 100 ROCZNICY GIMNAZJUM I LICEUM w Mielcu

43.50 zł

Malarstwo francuskie bardzo stary obraz obraz olej

1882 zł

ZAPRASZAMY NA NASZE AUKCJE

OGŁOSZENIA I REKLAMY

Dodaj Ogłoszenie

Jeśli chcesz zamieścić artykuł, zaproszenie, informację,
relację audio, foto, wideo


Wypełbij poniszy formularz aby przesłać informacje do naszej redakcji

(maksymalnie 5 mb)

Akceptuje regulamin