Data dodania: 2008-07-13

Wieści Regionalne Nr 3/08 z 18 III 2008 r.

GDZIE BYŁ OBÓZ ŻOŁNIERZY RADZIECKICH A POTEM VOLKSDEUTSCHÓW W MIELCU?Pod koniec lutego br. do naszej redakcji zgłosili się panowie: Marian Kordyś s. Franciszka i Karoliny, ur. 29 X 1932 r. w Woli Pławskiej, zam. w Chrząstowie; Stanisław Tabor, s. Kazimierza i Anto-niny, ur. 11 III 1931 r., zam. w Chorzelowie oraz Stanisław Ząbek, zam. w Mielcu. Panowie, którzy podczas okupacji mieli ok. 8-13 lat przedstawili informacje o obozie jeńców radzieckich, a także innych narodowości (francuskich?) w Mielcu. Twierdzą oni zgodnie, że obóz ten rozciągał się na dość dużym terenie pomiędzy rampą kolejową, istniejącą w prawie niezmienionej postaci obecnie, budynkiem dawnej mleczarni (obecnie jest tam prywatna firma), ciągnącym się do ulicy Sienkiewicza i do końca rampy kolejowej (w stronę Chorzelowa). Obóz ten mógł też częściowo przylegać do cmentarza parafialnego. Brama wjazdowa do obozu miała znajdować się od strony ul. Sienkiewicza, obok istniejącego do dziś wolnostojącego domu.
    Z relacji tej wynika również, że jeńcy radzieccy nie mieszkali tam w barakach, lecz w namiotach i panował tam ogromny głód. Marian Kordyś i Stanisław Tabor opowiadają, że wielokrotnie przynosili Rosjanom chleb, kiedy rodzice wysyłali ich po zakupy. Potem tłumaczyli się że jeden bochenek zjedli, bo byli głodni. Potwierdza to Stanisław Ząbek, który wówczas mieszkał obok obozu na końcu rampy od strony Chorzelowa.
    Artykuł ten traktujemy jako wstępny i prosimy o wszelkie informacje na ten temat, które pozwolą na ustalenie szczegółów lokalizacji obozów, jak też i na uhonorowanie osób, które niosły pomoc jeńcom.
    W tym miejscu dziękujemy też panu Januszowi Bobrykowi, który wraz z rodzicami od 1945 r. mieszkał na terenie bazy GS, gdzie raczej na pewno mieścił się na przełomie 1944/1945 r. obóz dla jeńców radzieckich i volksdeutschów. Należy zatem zweryfikować relacje o istnieniu obozu dla jeńców radzieckich i dokładnie go zlokalizować.  Więcej na ten temat ukaże się w najbliższym wydaniu Kwartalnika „Nadwisłocze”. Wszelkie informacje można składać na adres:
dr Włodzimierz Gąsiewski
redaktor naczelny
Wieści Regionalnych
39-300 Mielec,
ul. Mickiewicza 7
tel./fax 017 5831498
tel. kom. 602 776197
e-mail: promocja@nb.com.pl
Istnieje możliwość odkupienia  zdjęć lub dokumentów.
Uwaga! Prezentujemy tylko część artykułu. Więcej w wydaniu drukowanym.

LOGOWANIEZarejestruj się

NASZ SKLEP INTERNETOWY

PANORAMA MIELCA Małgorzata Kruk 2005, olej płótno 70x50 cm

236.50 zł

KSIĘGA JUBILEUSZOWA 100 ROCZNICY GIMNAZJUM I LICEUM w Mielcu

43.50 zł

Malarstwo francuskie bardzo stary obraz obraz olej

1882 zł

ZAPRASZAMY NA NASZE AUKCJE

OGŁOSZENIA I REKLAMY

Dodaj Ogłoszenie

Jeśli chcesz zamieścić artykuł, zaproszenie, informację,
relację audio, foto, wideo


Wypełbij poniszy formularz aby przesłać informacje do naszej redakcji

(maksymalnie 5 mb)

Akceptuje regulamin