Data dodania: 2008-07-13

Wieści Regionalne Nr 2/08 z 25 II 2008 r.

Jędrusiowa dola...   9 stycznia 2008 r. minęła 65. rocznica śmierci Władysława Jasińskiego „Jędrusia”, który 18 VIII 1909 r. urodził się w budynku szkolnym w Sadkowej Górze. Tym-czasem 1 lutego br. zupełnie przypadkowo natknąłem się na rozbiórkę starej szkoły – miejsca urodzenia „Jędrusia”.
    Jak poinformował mnie obecny na miejscu Józef Kazimierski, miejscowy działacz samorządowy i PSL-u, szkoła była stara i trzeba było ją rozebrać. Obok niej od ponad 20 lat stoi niewykończony obiekt, który miał być szkołą, a potem domem dla powodzian. Wg pana Kazimierskiego m.n. dzięki rozbiórce budynek ten zostanie wykończony.
    To już kolejna rozbiórka historycznych budynków w gminie Borowa. Przy okazji zamieszczamy treść e-maila 26 września 2007 r., który dotarł do naszej redakcji, po notatce także dotyczącej Sadkowej Góry.]W. GąsiewskiGwoli wyjaśnienia...Wpadł mi w ręce egzemplarz Wieści Regionalnych nr 8(219) z 22 VIII 2007 r., a w nim natknęłam się na artykuł na stronie 5 pod tytułem „Zginęła angielska flaga w Sadkowej Górze”. Tekst kończy się stwierdzeniem, że opiekę nad pomnikiem sprawuje ZHP w Borowej. Pragnę wyjaśnić, że od roku na prośbę sekretarza Gminy uczniowie naszej szkoły opiekują się tym miejscem pamięci. Przy okazji realizujemy projekt CEO „Ślady przeszłości”.
W ramach tej opieki:
- porządkujemy otoczenie pomnika (co nie oznacza koszenia całej łąki, będącej mieniem komunalnym, ani pilnowania pasących się obok krów..., ale placu wewnątrz ogrodzenia),
- przez tydzień wiosną uczniowie malowali skorodowane ogrodzenie pomnika i elementy śmigła samolotu (koszt farby pokrył UG),
- sadziliśmy drzewa (niestety większość się nie przyjęła),
- nawiązaliśmy kontakt z ambasadą angielską,
- próbujemy złapać kontakt z rodzinami poległych lotników (szukamy przez Czerwony Krzyż, bo w UG nie ma żadnych dokumentów,
- odwiedzamy pomnik z uczniami w dni historycznych rocznic i palimy znicze.
- nawiązaliśmy kontakt
  z osobami opiekującymi się podobnymi miejscami i nasz poczet sztandarowy 23 sierpnia brał udział
  w uroczystościach na cześć poległych lotników w Łysej Górze k. Tarnowa
   A przede wszystkim uczymy w ten sposób historii. Mamy również bogatą dokumentację fotograficzną i nie tylko dotyczącą wymienionych działań.
    Flaga angielska rzeczywiście zniknęła na początku wakacji
i nie odnalazła się (obie wisiały cały czas, więc może rzeczywiście nie są pierwszej nowości, ale w maju przy okazji malowania ogrodzenia, masztów zostały odświeżone).
Z poważaniem
Danuta Żelazko
dyr SP w Glinach Małych

LOGOWANIEZarejestruj się

NASZ SKLEP INTERNETOWY

PANORAMA MIELCA Małgorzata Kruk 2005, olej płótno 70x50 cm

236.50 zł

KSIĘGA JUBILEUSZOWA 100 ROCZNICY GIMNAZJUM I LICEUM w Mielcu

43.50 zł

Malarstwo francuskie bardzo stary obraz obraz olej

1882 zł

ZAPRASZAMY NA NASZE AUKCJE

OGŁOSZENIA I REKLAMY

Dodaj Ogłoszenie

Jeśli chcesz zamieścić artykuł, zaproszenie, informację,
relację audio, foto, wideo


Wypełbij poniszy formularz aby przesłać informacje do naszej redakcji

(maksymalnie 5 mb)

Akceptuje regulamin